Yılbaşında Neler Yapmalıyız Neler Yapmamalıyız?

By | 29 Aralık 2018

Yılbaşında Neler Yapmalıyız Neler Yapmamalıyız?

Yeni yıl kutlaması yılbaşı eğlenceleri bizim kültürümüzde geleneğimizde yeri olmayan Hristiyan toplumların gelenekleridir. Batı kültüründe yer etmiş bu gelenekleri Müslüman bir toplumun yapması uygulaması caiz değildir.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdular:

“Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır.” (Ebu Davud, libas 4)

Hıristiyanlar; Noel adı altında Hz. İsa (a.s)’nın doğum gününü kutlamak amacıyla yılbaşı gecesi sabahlara kadar süren partilerle, içki, kumar, zina vs fuhşiyatlarla eğlenerek güya ulül azim Peygamberlerden Hz. İsa’nın doğum gününü kutluyorlar. Acaba Hz. İsa (a.s) bugün yaşasaydı bu yapılanları nasıl karşılardı. Böyle büyük bir Peygamberin doğum günü böyle mi kutlanır? Bu yapılan ahlaksızlıkların hiçbir türlü dinde bir dayanağı yoktur ve herkes yaptıklarından mesul olacaktır.

Dinimiz niyet dinidir. Yılbaşı kutlaması niyetiyle normalde yemesi haram olmayan hindi etini sırf yılbaşı noel kutlaması için yemek caiz değil haramdır. İçki içmek hergün haram olduğu gibi bu gecede haramdır. Tek bir kuruyemişi bile bu niyetle yemek haramdır.

Bu geceyi nasıl değerlendirmek gerekir?

Koskoca bir yılı geride bırakıyoruz. Ömrümüzden bir yıl daha geçiyor gidiyor. Bize düşen bu gecede harama dalmak yerine geçen bir yılın muhasebesini yapıp daha çok ibadetle içli dışlı olmaktır. Geçen bu yılda Allah için ne yaptık, ne kadar sevap işledik, ne kadar günaha daldık, gelen yılda neler yapmalıyız, hayatımızda neleri değiştirmeli Allah’a daha yakın olmak için neler yapmalıyız? İşte bunların muhasebesini yapıp geçen yıldan alacağımız dersleri gelecek yılda yapacağımız ibadetleri düşünmeliyiz.

2018 yılı biterken gelecek olan 2019 yılı tüm Müslüman alemine hayırlar getirsin inşallah. Rabbim 2018 de yaşanan olumsuzlukları savaşları katliamları bizlere 2019 da yaşatmasın. Cümlemize daha çok ibadet etmeyi nasip etsin. Daha çok hayırlar işlemeyi nasip etsin.

Kardeşlerim siz siz olun bu gece şeytanın sesine kulak verip aman canım nolacak senede bir gün eğlenelim demeyin. Manevi dünyanızı yerle bir etmeyin. Bizler Müslüman bir toplumda yaşıyoruz ve bu tür davranışlar bizleri helak eder. Hem bu dünyamızda ömrümüzün rızkımızın bereketini alır götürür hemde ahiretimize zarar verir.

Rabbim bizleri şeytanın şerrinden, şeytanlaşmış insanların şerrinden korusun. 2019 bizler için hayırlarla dolu dualarımızın kabul olduğu sağlıkla ve huzurla geçsin inşallah. Allah’a emanet olun.

Kayıp Dualar / Ahmet Musab ADAL