SELAM İLE İLGİLİ DUALAR

By | 26 Aralık 2014

duaSELAM İLE İLGİLİ DUALAR : İnsanlar arasında günümüzde kıymetten düşen, dinimizde ise önemli bir mevki taşıyan ve aynı zamanda da İslam’ın çivisi sayılan “Selam” kelimesini tam manasıyla sizlere anlatmak istiyorum.

Şöyle ki:

Yerine getirilmesi (ifası) lazım olan karşılıklı haklarımızdan biri de, selamlaşmaktır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) selam vermeden söze başlayanlara kızardı, onlara asla iltifat etmezdi. Evlerimize girdiğimiz zaman bile, evde bulunanlara selam vermedikçe söze başlamayacağız. Başkalarının evlerine varınca önce izin alacak, sonra evlerine gireceğiz ve girerken de selamla gireceğiz. İnsan olmayan boş bir yere girdiğimizde de şöylece selam vereceğiz:
“Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhi-ssâlihîrı.” (Bize ve Allah’ın iyi kullarına selam olsun.)

Her Müslüman, selam ile İslam’ın ahdini tazelemiş oluyor. Çünkü selamın manası: Irzınız, malınız, canınız emniyettedir; size hiçbir hususta zararım olmayacağına söz veriyorum demektir.

Sözünün eri olan bir Müslümancın “Esselâmü aleyküm” dedikten sonra fenalığa cesaret etmesine imkân yoktur. Peygamberimiz, dinimizi kökten kazıyan haset, buğuz gibi dertlerimizi bizlere anlattığı bir hadisi şerifin sonunda buyurdular ki:

“Siz Cennet’e giremezsiniz, Müslüman olmadıkça. Birbirinizi sevmedikçe de tam bir Müslüman olamazsınız. Bir şey haber vereyim mi size ki onu yaptığınız zaman birbirinizi sevesiniz: İslam’ın nişanı olan Selam’ı veriniz, sakın ihmal ve gaflet etmeyiniz. ”

İşte bu kadar önem taşıyan selam lafzını ihmal etmek, bizim için çok zararlı bir harekettir. Duadan mahrum olmamıza sebeptir. Günde kırk kişiye rastlasak ve onlarla selamlaşsak, onlardan ayrı ayrı dua almış ve biz de onlara dua etmiş oluruz.

Küçük büyüğe, aşağı inen yukarı çıkana, atlı yaya gidene, yürüyen oturana, azlık çoğunluğa selam verecektir. Kadınların da birbirlerine selam vermeleri İslam’ın emirlerindendir…

Şurası da muhakkaktır ki, kadının erkeğe, erkeğin kadına selam vermesi doğru değildir.

Ayrıca, ibadetle meşgul olanlara, sofrada bulunanlara, abdest bozanlara, oyun başında oturanlara, sarhoşlara, yalancılara, söz gezdirenlere, zındıklara, fasıklara selam vermek mekruhtur.

Ey Allah’ım, her şeyi bize olduğu gibi göster; kötüyü de kötü olarak göster ki ondan uzak olalım. Tevfik (başarı) ve hidayet (doğru yol) Şendendir, Senden Allah’ım.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.