Selam Alıp Vermenin Fazileti

By | 26 Aralık 2014

cropped-dua.jpgSelam Alıp Vermenin Fazileti : Bu hususta Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:

“Bir selam ile selamlandığınız vakit, ondan daha güzeli ile selam alın, veya aynı ile mukabele edin. Çünkü Allah her şeyin hesabını sorar.

Eve girerken de selam vermek gereklidir:

“Evlere girdiğiniz vakit, Allah tarafından mübarek ve pek güzel bir sağlık (dilemiş) olmak üzere kendinize (tanıdıklarınıza) Selam verin.’’

Başkalarının evine selamsız (selam vermeden, izin almadan) girilemeyeceğini de unutmayalım:
“Ey İman Edenler, (ev ve) odalarınızdan başkasına (evlere ve odalara) sahipleriyle alışkanlık kurmadan ve selam da vermeden girmeyin.”

Selam da dualar arasındadır. Selam, Allah’ın isimlerinden ve doksan dokuz esma-i Hüsna dan bir isimdir. Bununla birbirimize kenetlenmek ve birbirimize dua etmek ne mübarek bir girişimdir. Müslümanlığın özelliklerinden bir tanesidir.

Selam hakkında kitaplarımızda çok geniş izahat vardır. Bizim burada yapacağımız açıklama, dua ile ilgili olan husustur. İnsanlar birbirlerine her bakımdan muhtaçtır. Ve birbirlerine yapacakları dualar çok lüzumludur. Günahsız ağızlarla birbirimize dua etmek işte budur.

Bir Müslüman’ın yolda karşılaştığı bir Müslüman’a selam verip geçmesi, ona bol bol dua etmesi demektir. Karşısındaki Müslüman’ın da aynısıyla ona mukabele etmesi ne güzel bir harekettir.

Category: Duaların Faziletleri

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.