Şeddeli En Nafi Duası Nedir?

By | 22 Ekim 2017

En-Nafi Allah’ın isimlerindendir. Bu isimle edilen duaya da En-Nafi duası denmiştir. Şedde ise Nafi isminden önce ona ek olan ‘en’ takısının birleşmesi haline denmiştir. En-Nafi demek, yarar sağlayan, yararı olan ve dilediğini faydası olan demektir. Bu isimle edilen duaya En-Nafi duası denmiştir. Bizde sizler için örnek bir dua sunalım.

EN NAFİ İSMİ ŞERİFİ DUASI

Ey En Nafi olan, hayırlı ve güzel şeyleri yaratıp, kullarına lutfeyleyen Allah’ım. Gelmiş ve gelecek bütün hayırlar sendendir. Sen kullarına bol bol hayır verirsin. Sen kullarına kötülük vermektense, hayır vermeyi daha çok seversin.

Sen Rahmansın. Bu dünyada tüm kullarına çok merhametlisin. Birlerini bin eyler, kullarına çok merhamet eder, çok çok hayır ve rızık verirsin.

Sen Rahimsin. Mahşerde ve Cennet’te kullarına akıllarından ve hayallerinden geçenlerin çok ama çok ötesinde muhteşem hayırlar vereceksin. Bu konuda kim ne kadar abartsa kesinlikle az olur. Sen kulların için tahmin ve hayallerinin çok ötesinde muhteşem sürprizler hazırlayan Rahim ve Nafi’sin.

Şu imtihan dünyasında biz kullarına düşen, Seni bilmek ve Sana meyletmektir. Sana azıcık meyleden kuluna, Sen kendini bildirir ve sevdirirsin. Kendine aşık ve meftun eylersin. Tura nazar düşüp, Tur dağını yaktığı gibi Sana azıcık meyleden kullarına bütün hayırları verir ve kendine tutkun edersin. Sana bir kez aşık olan, aşkınla yanan kullarını, dünyada başka hiçbir şey asla tatmin etmez. Senin aşkınla yananları Cehennem ateşi yakamaz. Bizlere aşkını ver Allah’ım. Bizleri sadece Kendine ve Habib’ine meftun eyle Allah’ım.

Senden, Habib’in ne kadar hayır istemişse hepsini istiyoruz. Sen Berr ve Nafi’sin Allah’ım. Habib’in ne kadar şerden kaçınmışsa hepsinden kaçınıyoruz. Sen Mani ve Hafiz’sin Allah’ım.

Senin adınla başlanan her işin sonu güzel ve hayırla biter. Senin iznin olmadan bir yaprak düşmez ve hiçbir hayır işlenemez. Senin adının anıldığı her yere rahmet, bereket, hayır ve nurlar yağar.

Bazen bizler zararlı şeylerden kaçarak faydalı şeylerin kucağına düşeriz. Yani Eddar ismin bizleri Nafi ismini kucağına, hayır, bereket, ve rızana kavuşturur. Kalbimize küçük bir korku ve endişe düşer ama, Sana olan yakınlığımızı ve aşkımızı arttırırsın. Dört elle ve bütün duygularımızla Sana sarılırız. Kalbimize düşen korkunla kendimize gelir ve seni bilir ve hayra ereriz. “Artık onlar için korku ve endişe yoktur” (Yunus 62) boyutuna ulaşırız.

Senin Nafi ismin bir hayır kaynağı ve hayır güneşidir. Güneşin olduğu yerlerde geceden söz edilemeyeceği gibi, senin adın anılan her yere hayırlar dolar.

Sen bizi bizden çok bilir ve bizi bizden çok seversin. Bizim için neyin fayda, hayır ve menfaat getireceğini biz asla Senin kadar bilemeyiz. Sen geçmişi ve geleceği aynı anda gören Basir’sin. Sen bizim için her şeyin en hayırlısını ver Allah’ım. Bizi insanlığa, İslam Alemine, ülkemize ve ailemize en faydalı hale getir. Bütün hayırlar doğrudan ve sadece Sen’dendir Allah’ım. Amin.