Recep Ayında Her Gün Okunması Gereken Dua

By | 14 Nisan 2014

dualarRecep Ayında Her Gün Okunması Gereken Dua Arapçası : Allâhumme bârik lenâ fî Recebe ve Şa’bâne ve belliğnâ Ramadân.

Recep Ayında Her Gün Okunması Gereken Dua Türkçesi : “Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl, Ramazan’a bizleri ulaştır,”

Recep ayı Allah’ın seçtiği ve ona kıymet verdiği üç ayların ilk ayıdır. Resûlullah Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde:
“Dikkat edin, Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan da Ümmeti Muhammed’in ayıdır.” buyurdu.

Recep ayının faziletine dair çok hadis-i şerifler vardır. Ayrıca şu duayı öğle ile ikindi arasında okumak çok makbul ve çok faziletlidir. Çünkü Hz. Peygamber bizzat kendisi bunu buyurmuştur.

Recep Ayında Okunacak Duanın Arapçası : Estağfirullâhel azîm, ellezî lâ ilâhe illâ huvel Hayyül Kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li nefsihi lâ yemlikü li nefsihi mevten velâ hayâten velâ nuşûrâ.

Recep Ayında Okunacak Duanın Türkçesi : “Azim, Hay ve Kayyum (Yüce, Diri ve Koruyup Gözetici) olan Allah’tan günahlarımın bağışlanmasını isterim.

O’na yöneldim, nefsine zulmeden kulun tövbesini yaptım, öyle kul ki, nefsinin hayatına, ölümüne ve dirilişine gücü yetmez. Her şeye Senin gücün yeter Allah’ım.”

Bu dua da yine Recep ayının içinde okunan, her öğle ile ikindi arasında okunması gereken ve en az yedi defa okunması icap eden mübarek bir duadır. Bizzat Hz. Peygamberim iz’in (s.a.v.) bu duayı okuduğu rivayet edilmektedir.