Önemli Dualar Hangileridir?

By | 09 Ağustos 2017

Duanın önemlisi önemsizi olmaz. Dua Allah ile kulu arasında bir köprüdür. Dua ederek kulluğumuzu hatırlar O’nun yüceliğini pekiştirmiş oluruz. Rahman ve Rahim olan çok bağışlayıcı ve lütuf sahibi olan Rabbimiz ettiğimiz dualarla ve samimi yalvarışımızla istediklerimizi bize verir.

Yinede bazı kimseler için bazı dualar önemlidir. Çünkü o duayı yaptığında ya hemen kabul görmüş ya da hayatında ciddi değişiklikler zuhur etmiştir. Sizin için en önemli dualar hayat tecrübenizle belirleyeceğiniz dualardır.

Genel kabul görmüş önemli dualar olarak görülen dualarda vardır tabi. Örneğin Ayetel Kürsi duası, Fatiha, İhlas duası ve Felak Nasr duaları gibi. Bunun yanısıra İsmi Azam ve Virdi Settar gibi Allah dostlarının bizzat tatbik edip faydasını gördükleri ve edilmesini tavsiye ettikleri mühim dualar zikirlerde vardır.

Önemli dualar hangileridir diye aramadan önce kendi ettiğiniz ve makbul olan kabul görmüş duaları bir düşünün. Ayrıca Allah dostlarının Evliyaullahın ettiği duaları, sık sık dillendirdikleri duaları araştırın kendi hayatınıza tatbik etmeye çalışın. Mutlak biri olmazsa bir diğeri size uygun olacak netice verecektir. Sadece dua ederek sebeplere sarılmadan sadece dua etmek beyhude bir çabadır. Örneğin iş sahibi olmak için dua edip bu iş için gerekli şartları oluşturmak için çalışmamak başında bu duanın kabul olmamasını istemektir. Bir iş için gerekli tüm koşulları yerine getirip Allahım sen büyüksün bana yardım et bu işe ihtiyacım var elimden geleni yaptım sen bundan sonrası için benim için hayırlı ise bu işi bana nasip et diye duanızı ederseniz olmaması gerçekleşmemesi için bir sebep kalmamış olur.

Rabbim tüm hayırlı dualarımızı kabul etsin.