Kurban Kesildikten Sonra Okunacak Dua

By | 24 Ekim 2014

sifali-dualarKurban Kesildikten Sonra Okunacak Dua Arapçası : İnne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbil- âlemîn.

Duanın Arapçası : Bismillâhi tevekkeltü alallâhi lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil Aliyyil Azîm.

Kurban Kesildikten Sonra Okunacak Dua Türkçe Anlamı : “Şüphesiz benim namazım ve ibadetlerim, ölümüm ve hayatım Âlemlerin Rabbi olan Allah’ındır (O’na mahsustur, O’nun içindir).”

Duanın Türkçe Anlamı : “Allah’ın ismiyle, Allah’a güvendim. Kuvvet ve kudret, Yüceler Yücesi olan Allah’a mahsustur.”

Kurban kestikten sonra yukarıdaki ayeti okumak müstehaptır. Bu eskiden beri böyle gelmiş ve böyle gidecektir. Bütün yapılan ameller hiç şüphe yok ki Allah için yapılır. Allah namına yapılan ameller, kazanç bakımından bizler içindir. İşte kurban da yapılan amellerden birisidir. Bu da Allah için kesilir, O’nun ismiyle, O’nun rızası için kesilir. Fakat sevabı kul için, bizim için ve bizim menfaatimiz içindir. Yoksa Cenab-ı Hakk’ın bizim kurbanımıza ihtiyacı yoktur. Akıtılan kurban kanları Allah’a ve Allah rızasına yöneliktir.

Kurban kesmek hali vakti olanlar için vacibidir. Kurban etini üç kısma ayırmak lazımdır. Bir kısmını çoluk çocukla yemek, ikinci kısmını fakir fukaraya dağıtmak, üçüncü kısmını da eş ve dostu ile yemek en doğrusudur. Kurban Hz. İsmail için inen koçun kurban olmasından başlamıştır. En iyisi koç kesmektir, buna kudreti olmayanlar için ortaklaşa sığır kesmek caizdir. Hülasa: Kurban kesmenin faydası bizim için, bizim menfaatimiz içindir.

Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde: “Kimin hali vakti müsait olur da kurban kesmezse, bizim namazgâhımıza yaklaşmasın. ” buyurmaktadır.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.