KUR’AN-I KERİM İLE İLGİLİ DUALAR

By | 28 Aralık 2014

dualarKUR’AN-I KERİM İLE İLGİLİ DUALAR ARAPÇASI :  (Allâhumme bilhakki enzeltehü ve bil hakki nezele. Allâhumme azzim rağbeti fîhi, vec’alhü nûren li basarî ve şifâen lisadrî. Allâhumme zeyyin bihi lisânî, ve cemmil bihi vechî ve kavvî bihi cesedî, verzuknî tilâvetehu alâ tâatike ânâelleyli ve etrâfennehâri. Vahşürnî maanne- biyyi sallallâhü aleyhi ve selleme ve âlihil ahyâri.)

KUR’AN-I KERİM İLE İLGİLİ DUALAR TÜRKÇE ANLAMI : Bu dua Kuran’a yapışırken ve Kuran okunacağı anda okunan duadır. Aynı zamanda Kuran’da bir ayettir. Bu bakımdan okunacak Kuran’ın feyizli olması için, Euzü-Besmele çekmeden önce bu duanın okunması faydadan uzak değildir.

“Allah’ım, inzal ve nazil kıldığın (indirdiğin) Kur’an hakkı için. Allah’ım, Kuran’a karşı rağbetimi (ilgimi) arttır, gözlerime Kur’an’ı ışık yap, göğsüme Kuran’ı şifa yap.”

“Allah’ım, Kuran’la dilimi ziynetlerdir (süsle), yüzümü güzelleştir ve vücudumu da Kuran’la kuvvetlendir. Okumasını emrin üzerine rızıklandır, gece ve gündüz Kuran okumamı nasip et ve beni Resûl-ü Ekrem ile ve Onun en seçkin ailesi ve ashabı ile birleştir.”

Bu mübarek dua, Kuran okunurken okunması için tavsiye edilmektedir. Bilhassa Kuran’la nurlanmanın, iç ve dış azalanınızın parlaması için okunacak duadır. Hz. Muhammed Mustafa Efendim iz’in Kuran okunurken bu duayı okuduğu da rivayet edilmektedir.

Hiç şüphe yoktur ki bu dua çok lüzumlu ve çok yerinde bir duadır. Nasıl ki namazın arkasından ve her çeşit ibadetlerin arkasından dua yapılıyorsa Kur’an okunurken bu da okunmalıdır.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.