Kötülüklerden Korunmak İçin Okunacak Dualar

By | 21 Aralık 2014

dualar1Kötülüklerden Korunmak İçin Okunacak Dualar Arapçası : Allâhumme âfinâ min külli belâin ve min külli kadâin ve min külli maradin muhtelifin.

Kötülüklerden Korunmak İçin Okunacak Dualar Türkçe Anlamı : “Allah’ım, bizi her beladan, her kazadan ve her çeşit hastalıklardan afiyette kıl.”

Yüce Allah’ın koruyuculuğu katidir (kesindir). O’nun korumasının dışına çıkan yanmıştır. Her an O’nun koruyuculuğuna muhtacız. Bütün kâinat kudret elindedir.
Besmele çekerek bir işe başlamak, O’nun yardımı ile o işi yapacağımıza işarettir.
Hz. Peygamberimiz: “Hangi işe Besmele ile başlanmazsa hayır- Cızdır. ” buyurmuştur.
(Allâhumme takabbel hâcetî ve tâatî ve tevbetî.)

“Allah’ım isteğimi, ibadetlerimi ve tövbemi kabul eyle.”
İnsan her ne kadar ibadet etse, yine onun kabulünü Allah’tan istemelidir. İsteklerinin tahakkuku için yine O’na dayanmalı ve müracaat etmelidir.

Tövbesinin kabulünü de Rabbinden istemelidir. Çünkü Allah, Tevvab’dır; yani kullarının tövbelerini kabul buyurucudur. Kuran’da bize böyle vaat etmiştir.

(Allâhummahfaznî min kelâmin fevâhişin ve min kizbin ve min küfrin, bi rahmetike yâ Erhamerrâhimîn.)
“Ey Allah’ım, beni çirkin sözlerden, yalandan, küfürden merhametinle muhafaza eyle. Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin.’

Dilimiz, cirmi (hacim) itibariyle küçük ve fakat cürüm (suç) işlemesi çok büyüktür. Onun için: “Dil yarası iyileşir, fakat kılıç yarası iyileşmez.” demişlerdir.

Cidden dilimizi muhafaza etmemiz, başta gelen vazifemizdir. Çok dikkatli olmak gerekmektedir. Aksi halde dilimizin cezasını çekeriz.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.