Kabir Ziyaretinde Yapılacak Dua

By | 24 Aralık 2013

duaKabirler mezarlıklar bizlere ölümü hatırlatan, bu dünyanın geçici olduğunu hatırlatan yerlerdir. Ölülerimizi mezarlıklarda kabirlerinde ziyaret etmek ve onlara dualar okumak çok makbul bir durumdur.

Kabir Ziyaretinde Yapılacak Dualarla İlgili Hz. Aişe radıyallahu anha diyor ki :

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, nöbeti bana gelince, gecenin son saatlerinde Baki mezarlığına çıkar ve: Esselamü aleyküm dara kavmin mü’minin, ve etaküm ma tuadun, ğaden müeccelün, ve inna inşaalahu biküm lahikun, Allahümmağfir liehli bakıy’ıll ğarkad Ey mü’minlerin yurdu, sizlere selam olsun. Size va’dedilen ölüm geldi, bize de yarın gelecektir. İnşaallah biz de arkanızdan geleceğiz. Allah’ım, Ğarkad mezarlığında yatanları bağışla. Müslim, Cenaiz, 974.

Kabir Ziyaretinde Yapılacak Dua Konusunda Ebu Hureyre radıyallah anh diyor ki :

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem kabristana çıktı : Esselamü aleyküm dara kavmin mü’mimin, ve inna inşaallahu biküm lahikun Ey mü’minlerin yurdu, size selam olsun, inşaallah biz de arkanızdan geliyoruz, dedi. Ebu Davud, Cenaiz, 3237;Nesei, Cenaiz. 4/91; Mace, Cenaiz, 1546.

Hz. Aişe radıyallahu anha diyor ki : Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Baki mezarlığına çıktı ve şöyle dedi: Esselamü aleyküm dara kavmin mü’minin, entüm lena feratun, ve inna biküm lahikun, Allahümme la tahrimna ec-rehum vela tudillena ba’dehum Ev mü’minlerin yurdu, size selam olsun. Sizler bizim oncülerimizsiniz, biz de takipçilerininiz. Allah’ım, bizleri de onların ecrinden mahrum etme ve bizleri onların arkasından saptırma. Sünni, 596.