İlim Meclisine Giderken Okunacak Dua

By | 23 Aralık 2014

cropped-dua.jpgİlim Meclisine Giderken Okunacak Dua Arapçası :  (BismillahirRahmanirRahim.)

Allâhummec’me’nâ alâ ehlil ilmi vel ma’rifeti vel vilâyeti vel husûsiyeti vel istifâiyyeti bi hüsnil edebi vel ihlâsi fîl kasdi vettevfîki fîl metâlibi.

Ve es’elüke binâ tarîkas-sünneti ve cennibnâ tarîkel bid’ati, ve veffiknâ lil fehmi anke ve hüsnel i’tikâdi fîl îmâni bi esmâike ve sıfâti- ke.)

İlim Meclisine Giderken Okunacak Dua Türkçe Anlamı :  Bu duanın önemi çok büyüktür. Hangi niyetle okunursa, o niyet tecelli eder. Bilhassa sabahları ve akşamları okunması tavsiye edilmektedir.

Fakirlikten kurtulmak, sıkıntıdan korunmak için de büyük bir kalkandır. İlim ve irfan sahipleriyle buluşma anında da okunur, bulunduğu toplantıdan büyük feyiz alınmış olur.

Bu dua nadide dualardan birisidir. Buna devam edenler iki cihanda aziz ve şad olacaklardır.
Rivayetlere göre, yeni doğan çocuklara bu dua okunursa, o yavruların hayırlı olmaları, kaza ve belalardan emin olmaları umulur, denilmektedir.

Her zaman söylediğimiz gibi, bütün dualar ihlâsa ve iyi niyete dayanır. İnanması sakat olduktan sonra dua ne kadar müessir olsa da faydası yoktur. Çünkü hasta ilaca inanacak ve onu inanarak kullanacak, ancak böyle şifa bulur.

Şüphelenir ve ilaçları inançla kullanmazsa şifa bulamaz. Bunda zerre kadar şüphe edilmemelidir.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.