İftar Duası

By | 16 Ekim 2014

duaİftar Duası Arapçası : Allâhümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme l-ğadi min şehri Ramadâne neveytü fağfirlî ma kaddemtü vemâ ahhartü.

Ya vâsial-mağfireti, iğfirlî ve livâlideyye ve lil-mü’minıne yevme yekûmul-hisâb

İftar Duası Türkçe Anlamı : “Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım ve Sana güvendim. Senin verdiğin rızkınla iftar ettim. Yarınki Ramazan orucuna da niyet ettim. Rabbim, evvel yaptıklarımı, sonraya bıraktıklarımı yani yapmış olduğum günahlarımı bağışla.”

“Ey rahmeti bol olan (Allah’ım), beni, ana babamı ve bütün müminleri hesap gününde bağışla.”
İftar duasının başka şekilleri de vardır. Fakat bunun daha şümulü olduğu şüphe götürmez bir hakikattir. Bu duada iftar ve orucun ancak Allah için yapıldığı, O’na dayandığı, O’ndan başkasından rızk istenmediği gibi hakikatler mevcuttur.
Ramazan orucunu bozmak üzere iftar sofrasına oturmak ne kadar zevkli bir şeydir, bunu tarif etmek mümkün değildir.
Nitekim Peygamberimiz, bir hadis-i şeriflerinde: “insanın iki sevinci vardır: Birisi, iftar sofrasındaki sevinci, İkincisi de ahrette Allah’a kavuştuğu ondaki sevinci olacaktır. ” buyurdu.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.