İftar Anında Yapılacak İftar Duası

By | 06 Ocak 2014

sifali-dualarİftar Anında Yapılacak İftar Duası nasıl yapılır? Ramazanda iftar anında yapılacak dua ile ilgili Sahabelerden rivayetler aşağıdaki gibidir.

Hz. Ömer (r.a.) diyor ki, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem iftar ettiği zaman şöyle derdi: Zehebezzameu vebtelletil uruku, ve sebetel ecrü inşaallahü teala Susuzluk gitti, damarlar ıslandı ve inşaallah ecrimiz gerçekleşti. Ebıı Davud, Savm, 2357.

Muaz bin Zühre radıyallahu anh diyor ki : Bana ulaştığına göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem iftar ettiği zaman şöyle dermiş: Allahümme leke sumtu ve ala rızkıke eftartu Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum ve senin verdiğin rı-zıkla iftar ettim. Ebıı Davud, Savm, 2358.

Yine İftar Anında Yapılacak İftar Duası İle İlgili Muaz bin Zühre radıyallahu anhden Şöyle Rivayet Edilmiştir : Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem iftar ettiği zaman şöyle derdi : Elhamdü lillahillezi eaneni fesumtu, ve rezekani feeftartü, O Allah’a şükürler olsun ki, bana yardım etti oruç tuttum ve bana rızık verdi iftar ettim. Ibn Sünni, 480

îbn Abbas radıyallahu anhuma diyor ki, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem iftar ettiği zaman şöyle derdi: Allahümme leke sumna, ve ala rızkıke eftarna, fetekabbel minna, inneke entes semiül alim Allah’ım, senin rızan için oruç tuttuk ve senin verdiğin rızıkla iftar ettik. Bizden kabul buyur; çünkü sen işiten ve bilensin. Ibn Sünni, 481.