Hüznü Gidermek İçin Okunacak Dua

By | 20 Aralık 2014

dualar1Hüznü Gidermek İçin Okunacak Dua Arapçası : Allâhumme innî abdüke vebni abdike vebni emetike, nâsiyetî biyedike, mâdin fiyye hükmüke adlün fiyye kadâüke, es’elüke bikülli ismin hüve leke semmeyte bihi nefseke, ev enzeltehü fî kitâbike, ev allemtehü ahaden min halkike, ev iste’serte bihi fî ilmil ğaybi, inneke entec’alel Kur’âne rabîa kalbı ve nûre sadrı ve cilâe ğammî ve zihâbe hüznî

Hüznü Gidermek İçin Okunacak Dua Türkçe Anlamı : “Allah’ım, ben şüphesiz Senin kulunum ve cariyenin oğluyum. Ömrüm, vücudum Senin kudretindedir. Hakkımda olan hükmün katıdır, hakkımda icra buyurduğun kazan adaletlidir. Kendi varlığını isimlendirdiğin, Kuran-ı Mübin’de açıkladığın, abidlerinin birisine bildirdiğin yahut gaybi ilminden bildiğin güzel isimlerinin hürmetine; Kuran-ı Mübin’in, kalbimin baharı, göğsümün ışığı, sıkıntı ve kasavetimin cilası, mihnet ve meşakkatlerimin yok olmasına sebep olmasını Senden isterim.”

Bu dua, sıkıntı bastığı zaman ve hüzün geldiği zaman okunmalıdır. Hüzün Müslüman’ın manevi bir kamçısıdır.

Peygamberimiz devamlı hüzün içinde yaşardı. Çok zaman ağlar, az zaman gülerdi. Bir sözünde şöyle demiştir: “Eğer benim bildiklerimi bilseydiniz ve gördüklerimi görseydiniz, çok ağlar az gülerdiniz.” Anlaşılıyor ki hüzün devamlı değil, ferahlanma da daimi değildir. Biri gittiği zaman diğeri gelir.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.