Hastalığı Önleme Duası

By | 02 Aralık 2014

dualarHastalığı Önleme Duası Arapçası : (BismillâhirRahmânirRahîm.)

Allâhumme inneke kadîmun ezeliyyun tuzîlul ilele ve kâimun ezeliyyun bi ezeliyyetin ve lâ yezâlü ve hazâ kezâlike yâ kesîrel hayri ve yâ dâimel ma’rûfi, bi rahmetike yâ Erhamerrâhimîn.

Hastalığı Önleme Duası Türkçe Anlamı : “Rahman ve Rahim (Esirgeyici ve Bağışlayıcı) olan Allah’ın adıyla.”

“Allah’ım, Sen kadimsin, ezelisin. İlletleri kaldıran ve ezeli yetiyle bazen illetleri olduğu yerde bırakan Şensin. Hiçbir şeyi bırakmazsın. Bu, Senin için hoştur. Ey hayırları bol, iyilikleri daim olan, rahmetini isterim. Ey rahmet sahibi olan, Sen merhametlilerin en merhametlisisin.”
Bu dua hastalık gelmeden, sıhhat ve afiyetin nimetini bilmek için okunacaktır.
Hastalığı önlemek için, başkası tarafından hastaya 21 defa okunursa, Allah’ın izniyle (biiznillah) şifa bulur. Ancak okuyanın ihlas üzere okuması ve okunanın da itikat etmesi lazımdır.
Nasıl insan doktora gidip tedbir alıyorsa, Müslüman da hastalığa yakalanmadan bu duaya devam ederse, bir nevi tedbir almış oluyor. Çünkü Peygamberimiz:
“Önce tedbir, sonra takdir. ” demiştir.
Tedbir almadan takdire bühtan (iftira, şikayet) etmek cinayettir. Öyle ise irademizi iyi kullanalım, ona göre Rabbimize sığınalım ve korunalım.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.