Devletin ve Nimetin Yok Olmaması İçin Dua

By | 26 Aralık 2014

dualarDevletin ve Nimetin Yok Olmaması İçin Dua Arapçası : (BismillahirRahmanirRahim.)

Allâhumme innî eûzü bike min zehâbil devleti ve tağyırin-ni’meti ve tahvîlil âfiyeti ve ğalabetişşekâveti alessaâdeti. Allâhumme innî es’elüke ziyâdeten fîl ilmi ve bereketen fîrrızkı ve sıhhaten fîl bedeni ve tevbeten kablel mevti ve râhaten indel mevti ve mağfireten ba’del mevti ve necâten minennâri, yâ Azîzü yâ Ğaffâru, yâ Rahîmü, yâ Bâr- rü. Allâhumme ecirnâ minennâri biaffike yâ Mücîbü. Ve edhilnel cennete ma’al ebrâri. Allâhumme’ğfirlenâ cemîan. Verhemmâ cemîan ve edhilnel cennete cemîan ve teveffenî müslimen ve elhıknî bissâlihîn, ve selâmün alel-mürselîne vel-hamdülillâhi Rabbil âlemîn.)

Devletin ve Nimetin Yok Olmaması İçin Dua Türkçe Anlamı : İnsanın elinde bulunan nimet kolay gider. Eğer bunu sık sık düşünmez ve nimetin kadrini bilmez ise o nimet kolay gider.

Nasıl gülyağının şişesi açıldığı zaman kokusu hemen kaybolursa, nimetin şükrü yerine getirilmez ise kolayca gider, insana bahşedilen bir devlet, izzet ve şeref de böyledir. Bunun kıymetini bilmek lazımdır. Gururlanmamak, bulunduğumuz mevki nin hakkını vermek gerekmektedir. İşte beşeriyet icabı hakkını ödemekten korktuğumuz bu nimetleri değerlendirmek için, bu duaya gece gündüz devam etmemiz lazımdır. Ölümümüzün ve kalımımızın hayırlı olması için bu duaya can-ı gönülden devam etmemiz menfaatimiz icabıdır. İnsan çok vakit aldanıyor, nimet elinden çıktıktan sonra akıllanıyor, fakat fırsat gitmiş oluyor; artık pişmanlığın kıymeti kalmıyor.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.