Altın Oluk Karşısında Okunacak Dua

By | 23 Ekim 2014

duaAltın Oluk Karşısında Okunacak Dua Arapçası : Allâhumme innî es’elüke îmânen lâ yezûlü ve yakînen sâdıkan lâ yenfedü ve muvâfakate nebiyyike Muhammedin sallallâhü aleyhi ve sellem.

Allâhumme ezıllenî tahte zilli arşike yevme lâ zille illâ zıllüke ve eskınî bike’si nebiyyike şirbeten lâ azmeü ba’dehü ebeden.

Altın Oluk Karşısında Okunacak Dua Türkçe Anlamı : “Allah’ım, Senden yok olmayan iman, bitmeyen doğru yakinin, Peygamberimiz Muhammed Mustafa ile beraberlik diliyorum.”

“Ey Rabbim, Senin sığınağından başka sığınak ve gölge olmayan kıyamet gününde Arş’ının gölgesinde beni gölgelendir. Bana Hz. Peygamberin kâsesiyle bir su içir ki ondan sonra bir daha susamayayım.”

Altın Oluk, Kâbe’nin en belirli yerlerinden birisidir. Kâbe’nin oluğunun bir yeri altından yapıldığı için, ona Altın Oluk adı verilmiştir. Hacıların birleşme yerleri ekseriyetle orası oluyor. Onun etrafında yani tam onun karşısında oturulur, dua yapılır.

İşte yukarıdaki dua, en çok Altın Oluk’un altında okunuyor. Orada daha başka çeşitli dualar da yapılır.
Müslümanların birleşme, kaynaşma ve dertleşme yerleridir. Dünyanın dört bucağından toplanan hacılar, ekseriyetle orada birleşir ve tanışır.

İşte o mübarek yerde yapılan dualar makbuldür.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.